تدوین مقالات پژوهشی

تدوین مقالات پژوهشی

تدوین مقاله‌ی علمی برای انتشار در مجله‌ های علمی شیوه متعارفی برای تولید‌کنندگان مسائل علمی است صرف‌نظر
از آثار حقوقی- اداری و استخدامی مقالات علمی اساساً هر نویسنده‌ای علاقه‌مند است حاصل کار خود را در مجله یا
نشریه‌ای منتشر نماید و آن را به اطلاع علاقه‌مندان برساند.

ضمن این که غالباً محققان اعم از دانشجویان تحصیلات تکمیلی یا استادان یا مجریان پروژه‌ها ناگزیرند از کار خود مقاله‌ای ارائه دهند. انتشار مقالات علمی از سوی دیگر بر ارتقای منزلت اجتماعی و اشتهار علمی نویسنده در جامعه تأثیر مثبت دارد.
مراحل عملیاتی پژوهش
هر برنامه پژوهشی، به یک معنا، سه مرحله عمده دارد: طراحی، اجرا و گزارش.

۱) طراحی

طراحی درست پروژه تحقیقاتی، تأثیر ژرفی در اثربخشی تحقیق دارد. در طرح تحقیقاتی باید مسأله تحقیق را تعریف و مسائل درج شده  در آن و فرضیه های مربوط را با صورت بندی بیان نماییم، هدف و ضرورت تحقیق متمایز از فواید آن، پیشینه تحقیق، بودجه بندی زمان، بودجه بندی هزینه از سرفصل های عمده طرح تحقیقاتی اند.

۲ )مرحله اجرا

اجرای پروژه تحقیقاتی متضمن پنج گام اساسی است، موفقیت در هر گامی به موفقیت در گام قبلی وابسته است:

الف) تشکیل پرونده علمی: شناسایی اجمالی منابع  و جمع آوری آن ها نقشی مهم در تمرکز ذهنی محقق و صرفه جویی در زمان تحقیق دارد و بهره وری پژوهش را افزایش می دهد. امروزه، استفاده از کتابخانه های دیجیتالی تشکیل پرونده علمی را بسیار سریع  نموده  است.

ب) نقادی منابع: مکرر یادآوری شده است که از هر منبعی نباید استفاه نمود. یکی از وظایف استادان راهنما، بیان این است که کدام مقاله یا کتاب را نخوانید. برخی از منابع با بهره وری تحقیق منافات دارند. بنابراین، گام دوم این است که منابع و اسناد شناسایی شده از حیث اصالت و اعتبار آن ها نقادی و سنجش شوند و منابع غیر معتبر و اسناد غیر اصیل حذف شوند ملاک اعتبار، مسأله و فرضیه تحقیق است.

ج) ترتیب تاریخی منابع: در مطالعات کتابخانه ای، رعایت ترتیب تاریخی منابع از گذشتگان به آیندگان، راهگشا است. بنابراین، منابع گزینش شده را به لحاظ تاریخی چنان مرتب نمایید که قدیمی ترین منبع را ابتدا مطالعه نمایید.

د) فیش برداری: چهارمین گام، گردآوری داده ها از منابع و اسناد است که در مطالعه کتابخانه ای به آن فیش برداری می گویند. در فیش برداری، سلیقه های فراوان وجود دارند. در انتخاب شیوه فیش برداری می توان به دو ملاک توجه نمود: افزایش تمرکز ذهنی محقق و کاهش زمان.

شیوه های فیش برداری مسأله محور هر دو ملاک را تأمین می نمایند. اصل مسأله محوری تحقیق اقتضا می نماید، محقق با داشتن مسأله، سراغ منابع برود و یافته های خود را در ذیل هر مسأله و به ترتیب تاریخی منابع، در یک برگ (یا برگ های پیوستی) فیش برداری نماید.

ه) پردازش اطلاعات: تجزیه و تحلیل اطلاعات، آزمون فرضیه و استنتاج نتایج تحقیق آخرین گام اجرای پروژه تحقیقاتی است. اصول و فنونی که تا کنون بررسی شده اند، ابزارهای این مرحله از پژوهش می باشند.

۳ )مرحله گزارش

تدوین نتایج تحقیق و ارائه آن به محافل علمی از مهم ترین اقدام های محقق است. آنچه نزد دیگران سنجش و ارزیابی می شوند، گزارش تحقیق است.

تدوین مقالات پژوهشی

لطفا جهت سفارش انواع خدمات چاپ کتاب با شماره های زیر تماس حاصل نمایید و یا فرم زیر را تکمیل نمایید :

سفارش

شماره تماس انتشارات كتاب :

۰۱۷۳۲۵۲۷۰۱۹
۰۹۹۰۱۴۱۰۲۹۲
۰۹۱۹۷۹۱۳۰۷۰

چاپ کتاب _اخذ مجوز چاپ کتابچاپ کتاب با تیراژ محدود _ چاپ کتاب در سریعترین زمان  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.