شماره استانداردبین المللی پیایندها

شماره استانداردبین المللی پیایندها : پيايندنشريه‌اي‌چاپي‌ ياغيرچاپي‌ است‌كه‌ به طور مسلسل ودرفواصل زماني معين يانامعين منتشرميشود و به صورت نامحدود ادامه مي‌يابد.

پيايندهاشامل‌مجلات‌،روزنامه ها،سالنامه‌ها،خلاصه‌مذاكرات‌سازمانها،صورت‌جلسات‌،همايش هاي‌دنباله‌دار،گزارشهاي‌انجمن‌هاي‌ علمي‌ و نيز فروست هاي‌ تك‌نگاشتي‌ است‌.

شماره استانداردبین المللی پیایندها

شاپا

شاپاشماره استانداردبین المللی پیایندها است،شناسایی و مدیریت پیایندها کاری است پیچیده ودشوار.تعدادبی‎شمارپیایندها درسطح جهان وتغییرات احتمالی عنوان،ترتیب انتشار، اندازه (قطع)، زبان و تشابه عنوان‎های هر یک از آنها بر پیچیدگی این امر می‎افزاید.

رشد سریع تعداد پیایندهای انتشار یافته  در دهه ۶۰ میلادی لزوم برقراری یک نظام شناسایی منحصر به فرد بین‎المللی را آشکار نمود.

عامل دیگری که در ایجاد نظام یاد شده نقش مؤثری داشت، رشد و توسعه نظام های ذخیره و بازیابی خودکار اطلاعات بود که جایگزین روش های سنتی ذخیره و بازیابی اطلاعات در کتابخانه ها می‎گشت.

این نظام های خودکار برای استفاده از شناسگرهای رقمی،به عنوان وسیله های جستجوی سریع و مؤثر بسیار مناسب بودند.

ISSN

بدین ترتیب شماره استاندارد بین‎المللی پیایندها (ISSN) برای رفع این نیازها پایه گذاری شد. ISSN (International Standard Serial Number) شماره منحصر به فردی است که بر اساس استاندارد بین‎المللی ISO 3297 تهیه شده و برای متمایز نمودن نشریات ادواری در سراسر جهان صرف نظر از محل نشر، زبان یا رسانه (محمل یا فرمت) آنها به کار می‎رود.

این شماره از هشت رقم تشکیل شده است که به دو گروه چهار رقمی تقسیم و با خط اتصال به یکدیگر متصل می‎شوند. رقم هشتم رقم کنترل نامیده می شود.

با محاسبه این رقم می توان از صحت ثبت شماره ISSN اطمینان حاصل و از خطاهای احتمالی جلوگیری نمود.

تخصیص شاپا به پیایندها از دهه ۱۹۷۰ میلادی در جهان و از سال ۱۳۸۱ هجری شمسی در ایران به عنوان وسیله‌ای برای شناسایی پیایندها آغاز شد.

  گستره شمول شاپا به پیایندهای چاپی محدود نیست، بلکه پیایندهایی که به صورت بریل یا با سایر رسانه ها از جمله شبکه پیوسته (Online)،لوح فشرده (CD-DVD)، میکروفیلم،پست الکترونیک و … منتشر می‎گردند، نیز مشمول آن می‎‎شوند.

ناشران موظفند شاپا را در محلی که به راحتی قابل رؤیت باشد، درج کنند. این محل در انواع پیایندها از پیش تعیین شده است.

شابم چیست؟

زمانی که شماره استاندارد بین المللی کتاب (شابک) به ابزار ارتباطی موثر در بازار کتاب تبدیل شد،ناشران آثار موسیقی نیز پشتیبانی خود را برای استفاده از سیستمی مشابه، برای حوزه موسیقی اعلام نمودند.

پیش نویس شابم به وسیله گروه های کاری ایزو تهیه و به صورت رسمی از آخر سال ۱۹۹۳ برای استفاده عموم عرضه شد.

از آنجایی که ممکن بود شماره استاندارد بین المللی موسیقی به عنوان زیر مجموعه ی از نظام شابک در نظر گرفته شود،برای جلوگیری از هر گونه تداخل بین آنها، تفاوت جزیی در این نظام ها داده شد.

شماره استانداردبین المللی پیایندها

شماره استانداردبین المللی پیایندها

انتشارات راهبرد،کتاب های شمارا با بهترین کیفیت،ضمانت و قیمت به چاپ می رساند.این موسسه با همکاری جمعی از کارشناسان ومتخصصان با مهارت در امور سفارش چاپ کتاب  ،چاپ مقاله ،تبدیل پایان نامه به کتاب ،چاپ کتاب با تیراژ کم آماده همکاری با شما می باشد.

لطفا جهت سفارش انواع خدمات چاپ کتاب با شماره های زیر تماس حاصل نمایید و یا فرم زیر را تکمیل نمایید :

سفارش

شماره تماس انتشارات كتاب :

۰۱۷۳۲۵۲۷۰۱۹
۰۹۹۰۱۴۱۰۲۹۲
۰۹۱۹۷۹۱۳۰۷۰

 

مراحل چاپ کتاب|چاپ کتاب تضمینی|چاپ کتاب در سریعترین زمان| اخذ مجوز چاپ کتاب |چاپ کتاب در تعداد محدود |چاپ کتاب در تیراژ دلخواه|شماره استانداردبین المللی پیایندها| چاپ کتاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.